1N5300UR-1
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
1N5300UR-1
Category : Discrete Semiconductor Products Current Regulation - Diodes, Transistors
Product Status : Active
Voltage - Anode - Cathode (Vak)(Max) : 100V
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Series : -
Mfr : Microchip Technology
Supplier Device Package : DO-213AB (MELF, LL41)
Applications : -
Operating Temperature : -65°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max : 500mW
Voltage - Limiting (Max) : 1.5V
Regulator Current (Max) : 1.43mA
Package / Case : DO-213AB, MELF (Glass)
Base Product Number : 1N5300
Description : DIODE CUR REG 100V 1.43MA 500MW